Co s papírem a kartonem po Vánocích?

Každý rok to kolem popelnic na tříděný odpad vypadá stejně. Modré popelnice přetékají, kartonové krabice se povalují i kolem ní. Jedna zásilka, jeden zabalený dárek, jedno použití. Ale právě tak to být nemusí. Důsledky pandemie naučily mnohé z nás s papírem šetřit nebo hledat alternativní cesty, jak se k papíru dostat. Začal docházet, dodávky obalového materiálu se konají často se zpožděním a v menším množství, než si obchodníci a výrobci objednali.

Balíček rovná se karton

Každý balíček a produkt musí mít svůj obalový materiál, aby se mu během přepravy nic nestalo. Co ale obvykle uděláte právě s krabicí, ve které vaše objednávka dorazí? Kdo má půdu nebo sklep si krabice možná uschová, člověk nikdy neví, kdy se budou hodit. V jiném případě ji pravděpodobně zmačkáte a odnesete do modrého kontejneru. Třídění odpadu je chvályhodné a my mu fandíme všemi deseti. Byla na tom krabice ale tak špatně, aby už musela zamířit do odpadu a v lepším případě do procesu recyklace?

Zpátky do obchodu

Zkuste pomoct krabici, aby dál žila svůj život obalu. Například Jitka z ABABU pro své textilní hračky velmi ráda využívá krabiček a krabic, které už svou cestu k zákazníkovi jednou absolvovaly, nebo je někdo nechal v obchodě s obuví a boty samotné si vzal rovnou na nohy. Pokud máte někde v okolí menšího prodejce nebo dokonce výrobce, zastavte se u něj při cestě kolem a zeptejte se, jestli by se mu nehodily obaly, které jsou pořád ještě v perfektní formě.

Pokud to k nám nemáte nejdál, je možné krabici v perfektním stavu přijmout u nás v dílně zpět. Protože jsme ale trochu z dosahu, nemůžeme po vás chtít, abyste k nám vážili cestu. Zasílání krabic zpět k nám prostřednictvím kurýra se totiž nevyplatí jak finančně, tak hlavně ekologicky.

 

E-shop Banner slide hlavní stránka (4)

 

Tvořivý materiál

Pokud nemáte v dosahu nikoho, komu byste krabice mohli darovat, a je vám líto je jen tak vyhodit do modrého kontejneru, vdechněte krabici druhý život a využijte ji jako materiál k vlastnímu tvoření. Oblíbené jsou různé po domácku vyrobené Montessori pomůcky, domečky k dotvoření dětského bájného světa například k vláčkodráhám nebo dokonce i loutkové divadlo. Zapotřebí bude spousta barev, lepidlo a troška fantazie.

 

 

Text pro Utukutu napsala Šárka Kremzow, MA

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení