Podle čeho vybírat matraci do houpačky

Pořídili jste si houpačku pro miminko a chcete ho pohoupat v největším pohodlí. Sáhnete po dece, jenže ta v houpačce nedrží. Starší děti si do houpačky nosí všelijaké polštáře, staví si vlastní měkkou pevnost, ale polštáře se různě hýbají a zmenšují prostor. Není to ono. A tak jste došli k závěru, že matrace, podložka nebo potah do houpačky nakonec bude potřeba. Jenže kterou vybrat? A proč zrovna tu naši? 

 

Výplň

Na trhu najdete nespočet variant z různých druhů potahů, výplní a s různými prvky. A samozřejmě s různými cenami. Jako výplň se často využívá vatelín, který je poměrně tenký, bývá v tloušťce několika málo centimetrů, nebo duté vlákno do silnějších vyšších polštářů, které ale poměrně omezují prostor v houpačce. Ideální je proto molitan, je vyšší než vatelín, zprostředkuje větší pohodlí, ale není zase příliš vysoký, aby ubíral na prostoru. Nezapomeňte ale, že i molitan může mít různou tuhost a kvalitu. 

 

Potah a vnější doplňky

Svrchní materiál je spíše otázkou vkusu a praktičnosti. Matrace by ale určitě měla být pratelná, aby se kterákoli nehoda dala rychle zažehnat. Některé matrace lze trochu předsušit v sušičce. 

Zpozornět byste měli u způsobu uchycení. Matrace by ideálně neměla mít žádné provázky. Ty jsou z pohledu norem nebezpečné pro malé děti, které by z nich v nejhorším případě mohly udělat smyčku a ublížit si. Norma stanovuje bezpečnou délku na 14 cm. Pokud vybraná matrace provázky obsahuje, doporučujeme sledovat jejich délku, a zda je daná matrace certifikovaná jako výrobek pro malé děti, pak budete mít jistotu. 

 Měkoučko ušité na míru pro naši houpačku Spectra

Měkoučko pro houpačku Spectra

Jak je ale možné, že Měkoučko ušité u Vigvam Design provázky nemá, a přesto v houpačce drží? Je totiž šité na míru naší houpačce Spectra. Hustota molitanu, rozměr matrace a její potah zajišťují, že se ani nehne. Nevyklopí se ani v případě, že Spectru otočíte do mostíku. A knoflíky? Ani těch se nemusíte obávat, byly totiž testovány nejen z hlediska velikosti ale i odolnosti vůči utrhnutí. Jen pro zajímavost - knoflíky a jiné maličkosti nesmí být menší než 3 cm, což je velikost dětského hrdla, jinak by právě došlo k udušení. Měkoučko tedy splňuje bezpečnostní předpisy jako výrobek pro děti od jednoho roka ve všech ohledech. Nejoblíbenějším dárkem k prvním narozeninám u nás totiž zůstává sada houpačky Spectra a Měkoučka, a tak bylo nutné tento věk zohlednit při vývoji matrace.

 

Pro Utukutu napsala Šárka Kremzow, MA 

Zpět do obchodu