Jak se hračka stala rehabilitační pomůckou

Když jsme vyvíjeli naše houpací prkno, které sloužilo k podpoře motorického vývoje malé Zoe, netušili jsme, že podobnou rehabilitační pomůckou se stane i houpačka Spectra. O tom nás přesvědčila Petra, maminka malé Ivanky, která se navzdory bezproblémovému těhotenství narodila s nelehkou diagnózou. Ale Ivanka je velkou bojovnicí, která pravidelně rehabilituje mj. i s naší houpačkou.

Malou Ivanku trápila hned při vstupu na svět řada nemalých neduhů jako např. rozsáhlý rozštěp páteře, deformovaná chodidla, krátké končetiny v poměru s tělíčkem, a také komplexní vývojovou vadou mozku. Bylo jasné, že se nevyhne ani složitým operacím a stejně tak rehabilitacím. Má ale velké štěstí, že se její maminka nezalekla diagnózy a díky své nekončící energii, kterou jí dodává právě sama její dcera, její pokroky a úsměvy, nezastavitelně pomáhá své malé holčičce den co den.

Náhoda rozhodla

Na houpačku narazila u své kamarádky docela nedávno. Vlastně tak trochu náhodou. Houpačka jí ale uhranula barvami, materiálem, zpracováním a bezpečností, a tak si rodina svou vlastní houpačku spolu s deskou pořídila před 5 měsíci, původně jako hračku. „Spectru vnímá Ivanka jako hračku. Občas se mi pod ní i schovává a nemůžu ji najít,“ říká Petra, maminka Ivanky, která se věnuje společnému domácímu rehabilitačnímu cvičení od pondělí do pátku. Víkend je věnován hlavně protahování, masážím a odpočinku, aby se Ivanka příliš nepřepínala.

Domácí rehabilitace se Spectrou

Bohužel rehabilitační pobyty jsou finančně velmi náročně a pojišťovna nehradí tolik pobytů, kolik by bylo opravdu třeba. Petra se musí spoléhat na své poznatky z neurorehabilitačních klinik, které pravidelně navštěvují. Tyto cviky pak uvádí doma v praxi a zařazuje je do denního programu a cvičení, mj. i s naší houpačkou v kombinaci s deskou.

 rehabilitace s Utukutu

 

Velkou výhodou je podle ní váha a stabilita celé hračky. „Spectru využíváme při aktivním cvičení, jde o tzv. Bobath koncept, což je takové cvičení formou hry, při kterém se právě dají využívat různé pomůcky a hračky. Záleží na vaší fantazii a co děťátko zvládne. Ivanka má toto cvičení moc ráda, baví ji.“

Tvrdá práce i zábava

I když Ivanka cvičení vnímá velmi pozitivně a baví ji, s houpačkou si samozřejmě užívá i rozhoupané, hravé chvilky. „Spectra je taková chytrá hračka, děti si s ní hrají, ale zároveň cvičí,“ říká Petra. Samotné houpaní je také jistým cvičením, při kterém trénuje rovnováhu a zapojuje nejen svalovou ale také nervovou soustavu, všechno v těle souvisí se vším. A tak lze říct, že i při běžném hraní si děti rozhodně dávají do těla.

 

Jak pomoci Ivance - sponzorský účet

 

Jsme velmi rádi, že se s vámi můžeme podělit o příběh malé bojovnice, jejíž nákladné rehabilitace můžete podpořit třeba právě i vy skrze sponzorský účet vedený u nadace Život dětem. Maminka Petra od nás má velký obdiv za svou invenci a za to, co pro svou holčičku dělá. Držíme palce na rukou i nohou, ať Ivanku cvičení nadále baví a ať se zlepšuje, protože, jak je vidět, je to velmi čilá holčička, která se těší ze života. A kdo ví, třeba právě její příběh se stane inspirací pro další z vás, kdo si nevíte rady, jak a s čím doma podpořit své dítě ve vývoji.

 

Pro Utukutu napsala Šárka Kremzow, MA

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení