Proč se nebát batolete v kuchyni a k čemu ho s klidným srdcem pustit

Snad nejoblíbenější místností je pro každé malé dítě kuchyň. Několikrát denně tam jako dospěláci něco připravujeme, nahoře na lince se dějí hotové divy a navíc to všechno tak krásně voní. Není překvapením, že se na dění v kuchyni chtějí podílet. Zahoďte obavy a přizvěte i své malé batole a nabídněte mu aktivity vhodné pro jeho věk a schopnosti.

V první řadě je nutné smířit se s faktem, že po společném řádění v kuchyni bude zákonitě nepořádek a že to všechno bude trvat minimálně dvakrát tak dlouho. Udělte si na to čas a obrňte se trpělivostí. Dítě se své motorické zdatnosti teprve učí ovládat. Místo zákazů je ale mnohem přínosnější přimhouřit oko a dát mu prostor.

Přínosy společného vaření

Nikdy nepomáhejte dítěti s úkolem, při kterém cítí, že může uspět.“ Říkávala M. Montessori. Podpořte v dítěti semínko zájmu, aby mohlo vyrůst v radost z vlastního úspěchu a soběstačnost. Příprava jídel je také možností, jak po domácku potrénovat jemnou motoriku, naučit se něco o mírách – to je málo, přidej víc, ještě trošičku, to už je moc – a mj. mít možnost všechno očichávat, ochutnávat, ale také možnost k bezpečnému seznámení se s nástrahami v kuchyni. Jak na to? Postavte se vedle dítěte a plánovanou aktivitu dělejte také vedle něj. Děti v nás mají vzory, od kterých kopírují snad všechno, a někdy se učí i to, co nechceme. Ale právě v kuchyni toho lze velmi dobře využít.

Pomůcky pro nejmenší

Neděste se, nemusíte hned utíkat do obchodu, abyste sehnali náčiní vhodné pro malé kuchaříčky, kteří se teprve naučili stát a můžete je tak vysadit do učící věže Kidhelper. Ve vašem šuplíku jistě najdete:

 • mašlovačku
 • příborový nůž
 • škrabku ve tvaru ypsilon
 • lžičku, lžíci nebo naběračku na sypké přísady
 • kráječ na vajíčka
 • plastovou odměrku

Nic víc vlastně není ze začátku potřeba. Ke štěstí a radosti z toho, že dítko bude moci dělat něco s vámi stačí málo.

Kidhelper | Montessori učící věž

Tipy pro nejmenší

 • loupání vařených vajíček – připravte společně vajíčkovou pomazánku, malý kuchaříček může vajíčka nakrájet příborovým nožem, případně s velkou opatrností nastrouhat
 • mytí ovoce a zeleniny, loupání mandarinky
 • odstopkování jahod (pěkně potrápí malé prstíčky a zručnost)
 • krájení měkkého ovoce jako je banán, meloun nebo kiwi příborovým nožem (pozor na klouzavé prkénko, raději ho podložte např. kuchyňskou utěrkou nebo mokrým hadříkem) případně využijete i zmiňovaný kráječ na vajíčka
 • ruční hnětení těsta, rozkvrdlání vajíčka a následné potírání pečiva
 • vyndavání nádobí z myčky a podávání rodiči
 • prostírání stolu
 • nalévání pití z menší karafy nebo právě odměrky, kterou mu připravíte

Co si uvařit

Velmi jednoduchý recept, u kterého se i ty nejmenší děti mohou s nadšením zúčastnit od začátku do konce je pizza. Pomůže přisypávat koření a míchat omáčku, sypat a lít ingredience do mísy na těsto, rukama okusí proměnu sypké mouky v těsto a následně se ještě vyřádí při obkládání pizzy tím, co se mu bude líbit.

Obrázková kuchařka pro děti od Poketo | 14 receptů a 1 karta ingrediencí

Snadné na přípravu jsou také ovesné sušenky, které stačí nanášet na plech pomocí lžíce, nemusí se nijak tvarovat. Pečením se sami rozplácnou. Stačí smíchat suroviny a šup s nimi do trouby. Inspiraci na recepty, která dítěti pomůže naučit se pojmenovávat jednotlivé přísady, posloupnost postupu a také dopomohou k samostatnosti, najdete v obrázkové kuchařce Děti vaří, ze které všemi deseti doporučujeme kefírované lívanečky. Jejich příprava je snadná a báječně chutnají.

A nakonec…

…co si dítě uvaří, to s obrovskou chutí také sní. Nevím, jakým kouzlem nebo Murphyho zákonem to je, ale když děti vaří s námi, u stolu je slyšet jen mlaskání. A samozřejmě i společný úklid pracovní linky a jídelního stolu k tomu všemu také patří, ať to mají se vší parádou.

 

Pro Utukutu napsala Šárka Kremzow, MA

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení